Trudy depresji jako choroby cywilizacyjnej

Codziennie mierzymy się z wieloma trudnościami w życiu. Jest w nim sporo stresu i niepowodzeń, a szczególnymi przypadkami są porażki w pracy, czy zawód w życiu prywatnym. Te problemy oraz dotykająca nas pustka, samotność, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, czy brak motywacji potrafią prowadzić do rozmaitych chorób, a przede wszystkim do depresji. Jej powszechność w ostatnim czasie znacząco wzrosła i wzrasta nadal, co pozwala stwierdzić, że depresja jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce mierzy się z nią 20 procent młodych ludzi, a od 4 do 8 procent cierpi na przypadki depresji klinicznej. Jednak wciąż najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 35-55 lat. Kobiety zapadają na nią trzy razy częściej niż mężczyźni.

Ta choroba prowadzi do zmian w zachowaniu. Agresja, rozdrażnienie, problemy z koncentracją oraz nauką, apatia, izolowanie się od przyjaciół i rodziny to tylko niektóre z konsekwencji. Jeżeli w naszym otoczeniu znajduje się osoba z symptomami depresji, to nie należy zwlekać i spróbować pomóc. Jeszce trudniej jest wtedy, kiedy dotyka to nas. Należy mieć na uwadze, że szacunkowo 1 na 20 depresji kończy się próbą samobójczą. Ponadto, inny przebieg ma ta choroba u osób starszych, a inny wśród młodzieży. Jak zostało wspomniane, obawy depresji są różnorodne. Nastroje smutku, brak motywacji, rozdrażnienie i zwiększona frustracja oraz izolacja o ludzi to główne czynniki, ale należy do nich dopisać także kwestie dotyczące podstawowych czynności – np. mniejszy apetyt, utratę wagi, spadek libido, czy zaburzenia snu.

Rodzaje depresji

Warto zaznaczyć, że wyróżniamy wiele rodzajów depresji. Najczęściej występującą jest depresja endogenna. Ma ona swoje źródło w zaburzeniach przekaźnictwa w mózgu. Istotny jest w tym przypadku niedobór serotoniny, co wiąże się z zaburzeniami nastroju i brakiem energii do działania.
Podobnym rodzajem jest depresja reaktywna. Zwykle jest ona reakcją na przykre zdarzenie z życia pacjenta, które oddziałuje w taki sposób, że jego dotychczasowy porządek zostaje zaburzony. Zazwyczaj jest to powiązane z utratą bliskiej osoby – wskutek rozstania lub śmierci. Jest ona jednak mniej intensywna niż ta poprzednia. Leczenie depresji w tym przypadku dokonuje się przez psychoterapię: https://osrodek-spotkanie.pl/zaburzenia-depresyjne/.

Innymi rodzajami depresji są też: pierwotna i wtórna. Te przypadłości są powiązane z nadużywaniem lekarstw, zwłaszcza środków hormonalnych lub antykoncepcyjnych. Depresja może też występować w przebiegu chorób, takich jak choroba wieńcowa, czy schorzenia wątroby. 

Innym przypadkiem jest depresja sezonowa przypadająca na określone pory roku. Najpopularniejsza jest ta, która ujawnia się w okresie jesienno-zimowym. W tej sytuacji wpływ na nasze gorsze samopoczucie ma pogoda. Źle znosimy brak słońca, ulewy, czy skracający się systematycznie dzień. 
Depresja dotyka także kobiety po narodzinach dziecka – nazywa się taką przypadłość depresją poporodową. Tutaj główne objawy są podobne do postaci reaktywnej. Wiąże się to z koniecznością drastycznej zmiany dotychczasowego trybu życia. Z czasem przychodzi zmęczenie regularną opieką. Leczenie depresji w tym przypadku polega na konsultacjach z psychologiem, a powinno zacząć się już w trakcie ciąży. To umożliwi zapobiec zbyt intensywnym skutkom ubocznym.

Jak leczyć depresję?

Poza regularnymi wizytami u terapeuty, skuteczne leczenie depresji polega na przyjmowaniu określonych leków. To ile ten proces potrwa, zależy od indywidualnej jednostki, ale szacuje się, że zabiera to kilka miesięcy, a czasem nawet rok, zanim pacjent naprawdę stanie na nogi. Ważne jest, żeby spędzać ten czas w towarzystwie osób bliskich oraz aby unikać alkoholu.

Releated

Optyk – jak go znaleźć i na co zwrócić uwagę?

Podczas swojego życia mierzymy się z różnymi przypadłościami. Naszym zadaniem jest zaradzić im w taki sposób, aby nie przeszkadzały w codzienności i żebyśmy byli w stanie podchodzić do obowiązków odpowiednio zmotywowani. Problemem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa, jest wada wzroku. Wskutek zbyt intensywnego i długiego spędzania czasu przed ekranem komputera, nieprecyzyjnego oświetlenia, czy […]