Drewniana konstrukcja dachu – z czego jest zrobiona?

Większość dachów domów jednorodzinnych ma tradycyjne drewniane kratownice. Jednak coraz więcej inwestorów wybiera konstrukcje prefabrykowane. W obu wariantach podstawowym budulcem jest drewno, sprawdzone w tych zastosowaniach od setek lat. Projekt więźby dachowej opiera się na konkretnych założeniach – układzie funkcjonalnym poddasza, rodzaju planowanego pokrycia dachowego oraz możliwości podparcia konstrukcji na ceglanej części budynku lub innych elementach (np. żelbetowych). Jeżeli strych ma być użytkowany w całości, najczęściej stosuje się tradycyjną konstrukcję kratownic. Jeśli nie jest używany lub jest używany tylko w określonej części, a konstrukcja dachu nie jest skomplikowana, warto rozważyć zastosowanie prefabrykowanych kratownic. W tym przypadku projekt konstrukcji jest zwykle wykonywany przez producenta prefabrykowanych drewnianych wiązarów dachowych. Jednak taka kratownica nie może być wykonana dla każdego budynku. Konstrukcja dachu drewnianego Elbląg powinna być stabilna i wytrzymała.

Konstrukcje dachu drewnianego

Elementy z drewna litego mają długości do 7 m. Jeśli potrzebne są dłuższe, to wykorzystuje się drewno klejone. Tradycyjne więźby wzmacnia się też elementami stalowymi, które stosuje przy dużych rozpiętościach oraz w miejscach, w których przekroje drewniane nie są efektywne (są zbyt duże). Zwykle jest to dźwigar kratownicowy wykonany w zakładzie produkcyjnym. W porównaniu z tradycyjnymi kratownicami mogą pokrywać większą rozpiętość dachu. Wykonane są z certyfikowanego drewna, które jest odpowiednio zabezpieczone i posiada odpowiednią klasę, jakość, wytrzymałość i wilgotność.

Dzięki kratownicy i wykonanym fabrycznie łączeniom przekrój poprzeczny zastosowanych elementów kratownicy jest niewielki, a ilość potrzebnego drewna mniejsza niż w przypadku tradycyjnych kratownic. Kompletna konstrukcja dachu jest montowana przez zespół producenta, co zwykle trwa od jednego do dwóch dni. Dlatego jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli chcemy szybko zbudować dom. Wadą jest ograniczona przestrzeń na strychu. Prefabrykowane kratownice są zwykle montowane na prostych dachach bez świetlików i skomplikowanych połaci dachowych. Strona https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/ to wiarygodne źródło informacji o wiązarach dachowych.

Konstrukcja dachu – rodzaj drewna

Konstruktorzy wykorzystani do obliczenia konstrukcji więźby dachowej zakładają, że używany jest określony gatunek drewna, czyli drewno o określonych parametrach wytrzymałościowych. Następnie wybierają odpowiednią część każdego elementu. Dlatego tak ważne jest, aby materiał zakupiony w tartaku miał gatunek dopasowany do projektu. Niedopuszczalne jest stosowanie drewna niskiej jakości. Musisz zwrócić na to uwagę. Błędem jest używanie zaawansowanych surowców, których nie można kupić, aby obliczyć. Elementy takiej kratownicy będą miały mały przekrój. Stolarz wykona kratownicę o tym samym przekroju, ale wybierze spośród dostępnych kategorii (tj. Niższych kategorii), co jest błędne. Budowniczy powinien znać rynek i rozumieć dostępne drewno. Istnieje wiele punktów sprzedaży, które oferują elementy drewniane, z których większość jest natychmiast dostępna, ale nie ma klasyfikacji.

Releated

Jakie są korzyści z posiadania podnośnika koszowego?

Podnośniki koszowe to niezwykle przydatne elementy wyposażenia, które są wykorzystywane w różnych warunkach przemysłowych i budowlanych. Oferują szeroki zakres korzyści, od podnoszenia ciężkich ładunków po zapewnienie bezpieczeństwa pracowników. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz szybkiego podnośnika, czy chcesz utrzymać długoterminową wydajność operacyjną, posiadanie podnośnika może ułatwić Ci pracę.